Proszę czekać...

Do znudzenia będziemy przypominać, że najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą jest zdrowy rozsądek, dlatego prosimy: nie naklejajmy naklejek informujących o tym, jakie zabezpieczenia i jakich firm zostały  zamontowane w samochodzie. Nie chwalmy się też  znajomym i przyjaciołom, jakich systemów używamy do zabezpieczenia swojego auta, w ten sposób tylko informujemy złodzieja o tym, jak powinien się przygotować „na robotę”. 

Warto także zadbać o miejsce parkingowe z monitoringiem. Pierwsze, co robi złodziej przed akcją, to rozglądanie się za kamerami. Wszelkimi kamerami. Monitoring przemysłowy, kamery ochrony, prywatne urządzenie montowane w oknach bloków... To proste i dziś zminiaturyzowane urządzenie sieje największy popłoch wśród złodziei samochodów. Sam garaż podziemny nie stanowi najmniejszego problemu. Grupy przestępcze są w posiadaniu pilotów do konkretnych bram i nawet się nimi wymieniają. Garaż podziemny ochroni Twój samochód przed deszczem i śniegiem, ale nie przed złodziejem. Na szczęście proste w montażu i obsłudze kamery internetowe zaczynają już być dostępne w całkiem rozsądnych cenach.

Poza zdrowym rozsądkiem przydają się zabezpieczenia mechaniczne. Są one jednymi z najbardziej skutecznych, ponieważ na ich pokonanie złodziej  potrzebuje więcej czasu, podczas którego może zostać zauważony i spłoszony. Najbardziej powszechnym zabezpieczeniem jest  klasyczny autoalarm. To stare i sprawdzone rozwiązanie wiele razy zostało złamane przez złodziei, lecz wciąż udoskonalane nadal stanowi jedną z podstawowych i sprawdzających się przeszkód. Aby autoalarm był skuteczny, musi być wyposażony w żyroskop oraz tzw. cichy alarm z powiadomieniem na telefon. Dzięki temu uruchomi się on nawet podczas próby holowania bądź wciągnięcia na lawetę, a my zostaniemy o tym niezwłocznie powiadomienie.

Zaraz obok autoalarmu prym wśród popularności wiedzie  elektromechaniczna, wewnętrzna blokada skrzyni biegów. Wszystkie blokady skrzyni biegów zakładane na zewnątrz, tak samo jak zewnętrzne blokady kierownicy (popularna fajka) nie stanowią dziś dla złodzieja najmniejszej przeszkody. Zdarzają się sytuacje, że tanie blokady zewnętrzne można dosłownie połamać w rękach. Wewnętrzne mechanizmy blokujące skrzynię biegów są znacznie skuteczniejsze, ponieważ do ich stosowania należy rozebrać  część wnętrza, a to wymaga czasu, oraz niejednokrotnie generuje spory hałas.

Kolejnym rewelacyjnym zabezpieczeniem mechanicznym jest ukryte odcięcie zapłonu. Jest to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia, ponieważ sami decydujemy, gdzie zostanie umieszczony oraz jak go ukryjemy. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. 

To my decydujemy, czy do uruchomienia samochodu będzie trzeba wyłączyć nawiew, włączyć światła postojowe, włączyć i wyłączyć kierunkowskaz, wcisnąć przycisk, który udaje zaślepkę, a może każdy z tych ruchów, z tym że w ustalonej przez nas kolejności? Bez wykonania odpowiedniej sekwencji nie uruchomi się pompa paliwa lub układ zapłonowy, a silnik nie odpali. Metoda ta znana jest od lat, a do dziś stanowi jeden z najpopularniejszych i z całą pewnością najbardziej skutecznych zabezpieczeń antykradzieżowych.

Jak przyznają sami złodzieje: "nie ma auta, którego nie da się ukraść". Każde zabezpieczenie prędzej czy później zostanie złamane i będzie wymagało ulepszania. Ponieważ nie ma 100% zabezpieczenia przed złodziejami, warto zastosować tzw. zabezpieczenia pokradzieżowe. 

Pierwszym i najbardziej oczywistym z nich jest autocasco. Takie ubezpieczenie obejmuje nie tylko kradzież, ale także szkody parkingowe, pęknięte szyby, przedziurawione opony i wiele innych nieprzyjemnych sytuacji. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, dzięki którym łatwo znaleźć ofertę autocasco w przystępnej cenie. 

W pierwszym artykule z tej serii wspominaliśmy o tym, że kierownica czy nadkole nie mają swoich numerów, ale mogłyby je mieć. Coraz powszechniejszą metodą jest oznaczanie elementów karoserii i wyposażenia auta przy pomocy niewidzialnych gołym okiem markerów UV. Takie oznaczenie wykonane w dyskretnym miejscu pozwala szybciej namierzyć osoby biorące udział w handlu kradzionymi częściami oraz samych złodziei. Stanowi też bardzo silny dowód w sądzie podczas sprawy o odzyskanie odszkodowania. 

Coraz popularniejsze oraz coraz tańsze stają się także urządzenia lokalizujące GPS, które w czasie rzeczywistym pokazują, gdzie znajduje się nasz samochód. Wiele samochodów ma wbudowane oryginalne systemy lokalizacyjne, lecz zawsze warto umieścić dodatkowy z anteną po drugiej stronie samochodu. Złodzieje korzystają z tzw. zagłuszacz sygnałów, które często mają mały zasięg i muszą być umieszczane w okolicach anteny nadajnika GPS. Multiplikując taki układ, zwiększamy szansę na to, że jedno z urządzeń nie zostanie zagłuszone. Znacznie skuteczniejszy, ale też odpowiednio droższy, jest system radiowo-satelitarny, ponieważ zagłuszacze (tzw. jammery), którymi posługują się złodzieje, potrafią zakłócić sygnał GPS oraz sygnał GSM, ale nie są w stanie zagrozić sygnałowi radiowemu.

Jak widać, złodzieje samochodów zdają się dysponować nieskończoną kreatywnością. Aby dotrzymać im kroku w tym swoistym wyścigu zbrojeń, powinniśmy nie tylko wiedzieć jakich zabezpieczeń używać, ale  przede wszystkim zachować czujność i zdrowy rozsądek. Stosując się porad, które zawarliśmy tej serii artykułów, nie zabezpieczycie się w stu procentach przed kradzieżą auta, ale z całą pewnością zminimalizujecie szanse złodzieja na skuteczną akcję. Nawet jeśli uda mu się ukraść cenny samochód, zawsze zostają zabezpieczenia po kradzieżowe, do skorzystania z których gorąco zachęcamy. Jeśli  macie swoje  sprawdzone pomysły i sposoby przeciw złodziejom podzielcie się, proszę, nimi w komentarzach, lub napiszcie do nas na adres redakcja@mobile-auto.pl, a my opublikujemy je w ewentualnej kontynuacji tej serii artykułów. 

DT